Faculty and Staff

 

Pejmon Ahmadi, Music

Jilian Bar-or, Advancement Director

Terri Boddy, 2nd Grade, and Computers

Polly Brown, ECE

Mary Canote, Moadon Shalom After-School Support Staff

Crystal Ellis Chmielewski, ECE

Maura Cromwell, 4th Grade

Lisa Decker, ECE

Vered deVries, Elementary Hebrew & Judiac Studies

Alex Dickson, Kindergarten

Jessica Dodge, ECE

Rebecca Forrest, ECE

Brittney Franklin, ECE

Mike Gagnon, Maintenance

Alissa Gale, ECE

Lynn Gilbert, ECE, and Elementary

Stephanie Gomez-Limon, ECE

Laura Halen, ECE Director

Sydney Heisler, ECE

Gudi Henriquez, ECE

Caressa Hernandez-Martinez, ECE

Jane Higgins, Art

Kaitlin Hildred, 1st Grade, and Art

Shayna Horwitz, ECE

Karen Jaime, ECE

Heather Judy, 6th Grade, Instructional Support

Jennifer Jutovsky, ECE

Britani Kiser, ECE

Jennifer Kiser, ECE

Aviva Lavin, Elementary Hebrew & Judiac Studies

Nancy Leaderman, Head of School

Katrina LeSage, ECE

Miri Levine, Judaic Studies, and Hebrew Coordinator

Frankie Lopez, 3rd Grade

Frannie Magnani, 6th Grade, 5th Grade, and Academic Coordinator

Rebecca Mahrt, ECE

Keely Marple, ECE

Shannon Matlock, ECE

Hilary McDowell, Office Coordinator/Advancement 

Cathy Meyers, ECE

Day Milton, ECE

Betsy Mitchell, Office Assistant/Moadon

Marisa Monier, ECE

Beverly Nielsen, Business Officer

Carmit Novitzky, ECE

Ruthi Ofek, STEAM Coordinator, Academic Coordinator, and 6th Grade

Lynette Otis, Communications Coordinator

Walter Palpallatoc, Maintenance 

Ben Pastcan, Librarian

Crizia Pinca, ECE

Kenneth Powell, Moadon Shalom After-School Support Staff

Flower Rodriquez, ECE

Caitlyn Ryan, ECE

Ted Samson, ECE

Mallory Seifert, ECE

Rosemary Sheets, 5th Grade, and Instructional Support

Emma Simpson, ECE Music

George Souza, Facilities Coordinator

Stacy Spector, Advancement and Admissions Coordinator

Grace Spivey, ECE

Kelli Stern, ECE

Bailey Stewart, Pre-Kindergarten

Veronica Vaughan, ECE

Jasmine Wallace, ECE

John Wooten, Physical Education, and ECE Movement

Stacey Worthen, ECE Coordinator